Дори в деня, в който почетоха паметта на жертвите на терористичните атентати от 11 септември 2001 година, САЩ демонстрираха нагледно колко са далеч от онова единство, което показаха преди 20 години. И всички призиви за сплотеност не променят с нищо този факт. Раздирана от политически вражди и културни битки, днес Америка е твърде далеч от желаното единство. А бившият президент Джордж У. Буш е напълно прав, когато казва, че американската политика се е превърнала в открит апел към гнева, страха и предразсъдъците на хората, пише в коментар за Frankfurter Allgemeine Zeitung Клаус Дитер Франкенбергер.
Докато в Ню Йорк президентът Джо Байдън и двама негови предшественици-демократи участваха в официалната възпоменателна церемония, а Джордж Буш държа запомняща се реч в Пенсилвания на мястото на катастрофата с единия от отвлечените самолети, бившият президент Доналд Тръмп демонстрира липса на всякакво достойнство. За пореден път.
Тръмп нарече наследника си в Белия дом „глупак" - заради изтеглянето на американските части от Афганистан, за което самият той беше поправил пътя чрез споразумението, постигнато с талибаните. И не само това: в деня на 20-годишнината от голямата трагедия Тръмп продължи да се самосъжалява за това, че бил станал „жертва на изборна измама".
Но не толкова липсата на всякакво благоприличие от страна на Тръмп е най-важното в случая. По-лошото е, че милиони американци продължават да подкрепят разединителя на нацията. Америка преживя атаките на ислямските терористи, но щурмът на Капитолия, извършен от „родни" екстремисти, разтърси доверието в американската демокрация. Къде остана прословутото американско единство?


Катастрофа с жертва край Свищов
Алжир обърна Йордания на Мондиала
Съдът образува ново дело по иск на „МБАЛ Варна“ ЕООД срещу НЗОК
Без ток във Варна на 23 юни 2026
Мачовете и спортът по ТВ днес (23 юни)
Акционерите на Nissan отстраниха директор след сблъсък с Renault
Иран бърза да върне азиатските купувачи на петрол след свалените санкции
Европа развива тревожна пристрастеност към американския газ
Петролът задържа спада си след облекчаването на санкциите срещу Иран
Супер Ел Ниньо: Климатичният риск се връща като фактор за пазарите
Пълните хибриди: Как работят и защо са толкова добри за града?
Mercedes залага на самолетна технология
Спирачките с течност отиват в историята
Toyota отива на съд за плагиатство
Бензиностанция предложи награда за залавяне на крадец на гориво
Хеликоптер на бреговата охрана се разби по време на тренировъчна мисия в Аляска
Напрежение в Гърция заради паметна плоча на Гоце Делчев в с. Баница
Велислава Петрова: Не сме единствените с резерви към санкции срещу патриарх Кирил
Земетресение с магнитуд 4,1 по Рихтер на гръцкия остров Евбея
Очевидец на трагедията на Лъвов мост: На луд ли ще ме правиш за 40 евро?


преди 4 години Лелее колко си неук.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Сащ е минала покрай демокрация, дюнер! Факт е... Щом Президента се избира с малцинство от хората... смятай ква демокрация е! Най добрите демокрации са в западна Европа... хем правиш дюнери в една от тях хем и не знаеш в коя държава живееш! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Сухия е видински рангел, който само се заяжда на дребно и няма никаква база от знания. Не случайно САЩ да най-добрата демокрация заради разделението на власт. Особено поправките им. Безценно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години стоя си зад думите... и как сегрегацията ги е разделяла, като даже и днес черните са под 20%... или маккартизма, подгонили малко комунисти и голяма работа, все едно сега гонят терористи ... или рейгъникономиката, когато всичко е било екстра (може би преди това да, но не и баш по негово време) ... че тогава са били най обединени ! Ежедневните проблеми не разделят една нация... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Нищо подобно.През почти целият минал век са били в постоянно състояние на конфронтация и разделение, като изкл Втората световна война.Сегрегацията, Маккартизма, Рейгъномиката-винаги са били в конфронтация.А това пък за административните области показва тотално непознаване на федералната система на САЩ.Нищо подобно не са отделните щати, с огромно ниво на автономност са, централната власт почти няма намеса в повечето сфери на обществения живот на щатско ниво, например здравеопазване, образование,контрол върху оръжията,регистрацията на транспортните средства и много много други... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години през войната за независимост... праз 30те, през 40те, през 50те, през 70те ... през 80те, през 90те .. горе долу почти целия минал век, без войната във Виетнам.На практика не е сбор между 50 държави, а между 50 административни области. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Дрънканици.Кога не е била разединена Америка?По време на гражданската война ли, през 60-те ли?Това си е обичайно състояние на нещата, напълно разбираемо за подобна голяма и разнолика държава, на практика сбор от 50 държави.Даже бих казал,че в момента нивото на разделение в щатите е по-ниско от обичайното средно историческо равнище. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Гледайте из нета как на пълни стадиони приветстват Байдън с *** Joe Biden отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Обаче като цяло е грешно да се правят генерални изводи за цялата държава и популация от едно място или фирма ... щото има и много брутални реднеци, дето са бетер черните ... има и амиши, които са по назад от Афганистанците даже, а са бели !Америка не е само фонд мениджърите от Ню Йорк или педааалите от Сан Франциско! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Обаче като цяло е грешно да се правят генерални изводи за цялата държава и популация от едно място или фирма ... щото има и много брутални реднеци, дето са бетер черните ... има и амиши, които са по назад от Афганистанците даже, а са бели !Америка не е само фонд мениджърите от Ню Йорк или педааалите от Сан Франциско! отговор Сигнализирай за неуместен коментар